PUSLED – LÕBUS JA ARENDAV AJAVIIDE NII VÄIKESTELE KUI SUURTELE

PUSLED – LÕBUS JA ARENDAV AJAVIIDE NII VÄIKESTELE KUI SUURTELE

Arvatavasti igaüks mäletab perioodi oma lapsepõlvest, kus ta võis tundide viisi istuda põrandal, et panna kokku mõnda huvitavat puslet. See on lõbus ja arendav ajaviide nii väiksematele kui ka suurtele puslesõpradele. Miks pusled ikkagi on lihtne, samas lõbus ajaviide ja kas see on ka arendav mäng?

Pusle arendab erinevaid kognitiivseid oskusi
Puslesid on saadaval kõikvõimalikes raskusastmetel kui ka teemadel. Alustades väiksemate klotsipusledega pisipõnnidele, lõpetades 18 000 ja isegi 40 000 tükiliste pusledega suurtele puslesõpradele. Puslede abil saavad pisipõnnid õppida tundma loomi-linde, tähti, numbreid, taimi, toiduaineid ja kõike muud võimalikku. Pusle suurendab lapse visuaalset ruumiteadlikkust ja arendab erinevate teemade sügavamat mõistmist. Kõik lapsed õpivad erinevalt.

Pusle võib olla heaks aluseks erinevate teemade või süsteemide õppimisel, näiteks tähestik või numbrid. Puslede näol on võimalik lastel kokku panna ka päris maakaart ning õppida seeläbi tundma geograafiat või miks mitte ehitada puslest päris oma gloobus või laualamp.

Pusled õpetavad probleeme lahendama
Isegi kõige lihtsamate puslede kokkupanek püstitab lapsele selge eesmärgi, mille poole pürgida. Väikelapsed peavad pusle kokkupanemiseks mõtlema ja paika panema strateegia, kuidas see eesmärk saavutada.

Kogu see protsess hõlmab endas tegelikult probleemi lahendamise oskust, arutlusoskust ja erinevate lahenduste väljatöötamise oskust. Kõik need oskused on asendamatud hilisemas täiskasvanuelus. Suuremad lapsed ja ka täiskasvanud saavad arendada insenerioskusi puslepallide ja 3D pusledega.

Pusled on ideaalne abivahend peenmotoorika arendamiseks
Pusled on väga lõbus viis, kuidas lapsed ja ka täiskasvanud saavad arendada enda peenmotoorikat. Puslede mängimisel peab laps pisikesi pusletükke keerama ja pöörama erinevat pidi ning sobitama nad omavahel õiget külge pidi kokku, mis nõuab nii käeosavust kui ka visuaalset loogilist mõtlemist. Suuremad ja raskemad pusled nõuavad ka pusletükkide sorteerimisoskust ning ettekujutust, milline lõppeesmärk tulema peaks.

Puslemäng on ehtne näide katse-eksituse meetodi protsessist, mis nõuab suurt käte ja silmade koostööd, arendades samal ajal ka kujutlusvõimet. Kui laps proovib kokku sobitada kahte pusletükki, mis omavahel kokku ei sobi, peab ta proovima uuesti ja uuesti, leidma erinevaid lahendusi sellele probleemile kuniks ta leiab sobiva tüki. Kaudselt õpetab puslemäng lapsele ka sihikindlust ja mitte kergelt alla andma, vaid oma eesmärgi nimel töötamist.

Sotsiaalsust ja enesekindlust arendav lõbus mäng
Pusled on väga hea õpetuslik vahend, kuidas õpetada lapsi ka koos ühise eesmärgi nimel töötama, õpetades neile koostöö ja läbirääkimise oskusi. Lapsed, töötades ühiselt koos pusle kokkupanemise nimel, tahes tahtmata suhtlevad omavahel, kuidas ja mis tükid omavahel kokku sobitada, samal ajal üksteist toetades, kordamööda proovides ning aidates teineteisel frustratsiooniga toime tulla. Samamoodi jagavad nad ka ülevoolavat rõõmu ja eneseteostuse tunnet, kui pusle saab ühiselt kokku pandud.

Kerge, ometi mitte alati nii lihtsa eesmärgi täitmine pakub lastele suurt rõõmu ja rahuldust. Väljakutse, mida pakub mõistatuste lahendamine, ja selle väljakutse ületamine annab neile hea emotsiooni enda saavutusest ja annab neile põhjuse olla enda üle uhke. Kõik see kokku suurendab nende enesekindlust kui ka enesehinnangut, valmistades neid ette tulevikus ette tulevatele väljakutsetele.

Puslede abil eneselegi teadmata ja pealegi väga lõbusal viisil on võimalik õpetada lastele tähtsaid oskusi edasises elus toimetulemiseks, pannes neid proovile üha keerulisemate ja põnevamate projektidega.

Vaata ka meie e-poe kogu valikut erinevatest pusledest SIIT!


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!